4-3-3 şeması

Futbolda 4-3-3 taktik şeması

4-3-3 şeması, «toplam futbol” felsefesini yansıtan bir taktiktir. Böyle bir şema mümkün olduğunca agresif ve saldırgandır. Saldırıların oluşturulmasında tüm orta saha oyuncuları ve forvetler yer alıyor.

  • Merkez sırt ve yan savunucular da saldırılara bağlanabilir. Yani, neredeyse tüm ekibin saldırıya katılabileceği varyasyon mümkündür.
  • “Toplam Futbol” un temeli, topun sürekli kontrolünü içerir. Ayrıca rakibin topu varsa, ciddi baskı uygulamak ve kolektif seçim yapmak da gereklidir. Bu, takımı 4-3-3’lük taktiksel uyum için çok tehlikeli olan olası karşı saldırılara karşı koruyacaktır.

4-3-3 taktiklerinin özellikleri

Bu şemada yüksek pas oranı çok önemlidir, yani futbolcular sözde tiki-taku’yu oynayabilmelidir. Ayrıca, saldırganların pas alabilecek ve düşmanın savunmasını kırabilecek çok yüksek sınıf olması gerekir.

  • Ayrıca bu şemada, rakibin karşı saldırılarında merkez bölgeyi etkili bir şekilde kapatması gerektiğinden, destekçinin sınıfına çok bağlıdır.

4-3-3 taktik planı ne zaman etkili olur

Bu düzenleme, 4-4-2 gibi şemalara karşı etkilidir, çünkü merkezi orta saha oyuncularını serbest bırakabilmektedir. Ayrıca, 3 forvetin geniş bir konumu, çok koruyucu hizalamaya sahip takımları bile açabiliyor.

Saldırıda 4-3-3 şemasının varyasyonları:

  1. İki kanat oyuncusu ve bir forvet;
  2. Biri öne doğru uzatılmış üç forvet;
  3. Hızlı geri çekilmek için minimum mesafeden üç forvet

4-3-3 şemasına sahip takımlar

Barcelona, Roma, Chelsea, Real Madrid, Manchester City.

Futbol nasil oynalır?

Buradan bakın:Futbol Kuralları: Oyunun Temel Prensipleri ve Kuralları

Değerlendirme
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Abdullah Jevdet/ author of the article

Jevdet olarak bilinen yazar, Türkiye'nin en başarılı ve popüler futbol kulüplerinden biri olan Galatasaray'a derin bir sevgi besleyen tutkulu bir futbol hayranıdır. Sporla ilgili geniş bilgisi ve ayrıntılara olan keskin bakış açısıyla Jevdet, kulüple ilgili içgörüleri, analizleri ve haberleri paylaşarak Galatasaray taraftar sitesine önemli katkılarda bulunanlardan biri haline geldi.

Makaleyi beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş:
Galatasaray resmi site
Bir yanıt yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: