En iyi futbol topları 2024

Futbol, çocukluğundan beri herkesin aşina olduğu bir oyundur. Takım olmasa bile, her zaman bahçeye yalnız çıkıp topa vurabilirsiniz. Makalemizde onlar hakkında konuşacağız. 2024’teki en iyi futbol toplarından bir seçki ile tanışın

Futbol, dünyanın en popüler top oyunudur. Çocukluktaki her erkek, bahçedeki arkadaşlarıyla birleşerek elini onun içinde denedi. Ve topun sahibi olan kişiye, diğerleri arasında özellikle onurlu bir statü verildi. Ancak futbol, sokak tutkusuna ek olarak, yıldızlarının büyük ücretleri olan ve olağanüstü kişisel beceriler sergileyen ciddi bir spordur. Oyun oynamanın ve profesyonel faaliyetlerin yanı sıra, en sevdikleri takımın performansından zevk alan ve destekleyen birçok tutkulu amatör var. Futbolun dünya çapında yaygınlaştığı kesindir.

Top, oyunun ana özelliğidir. Ve kendi gelişim geçmişi var. Başlangıçta toplar hayvanların mesanelerinden yapılmıştı, bu nedenle en iyi dayanıklılığa sahip değillerdi. Yavaş yavaş, bilimsel ilerlemenin etkisi altında top gelişti ve hepimizin alışık olduğu bir şeye dönüştü. Futbol toplarının sahip olması gereken gerekli özellikler «Futbol Oyun Kuralları» nda iki numarada listelenmiştir. Modern pazar, bu spor ekipmanının birçok çeşidini sunmaktadır.

İlk 10 sıralaması

Adidas Tango Rosario

Adidas Tango Rosario, Tango Pasadena topunun bir kopyasıdır. Kalite, FIFA Inspected sertifikası ile onaylanmıştır. Bu modeldeki üst katman sentetik deriden (poliüretan) yapılmıştır. Astar, üç kat sentetik kumaştan yapılmıştır. Top, salonda ve sokakta oynamak için uygundur. Elle dikilerek birbirine tutturulmuş toplam 32 panel vardır. Kamera lateksten yapılmıştır ve yüksek kaliteye sahiptir. Topun boyutu kategori 5’e aittir.

TORRES M-Pro

Bu top modeli, orta seviyedeki takımların antrenmanları veya oyunları için daha uygundur. Üst katman, elastikiyet kalitesini artırmak için lateks ilaveli mikrofiberden yapılmıştır. Astara gelince, doğal lateks ile yapıştırılmış dört kat köpük ve poliviskozdan oluşur. Topun panelleri, ısı yapıştırma yöntemiyle birbirine bağlanır. Bu yöntemin çok güvenilir olduğu düşünülmektedir. Top, yapay ve doğal kökenli tarlalarda oynamak için yaratılmıştır. Ancak sert zeminde aşırı aşınma riski vardır. Kamera kauçuktan yapılmış ve kumaşla güçlendirilmiştir. Topun boyutu 5’tir.

ECOS Pro Hybrid Neon

ECOS Pro Hybrid Neon topunun üst tabakası yüksek kaliteli poliüretandan yapılmıştır. Termal yapıştırma ile birlikte makine dikişi kullanılarak birbirine tutturulmuş toplam 32 panel vardır. Bu, nemin içeri girmesini önlemenizi sağlar. Oda naylonla güçlendirilmiş bütil kauçuktan yapılmıştır. Modelin hoş tasarımına ve rengine dikkat çekmeye değer. Yumuşak kaplamalar için daha uygundur, ancak sert yüzeylerde de iyi davranır. Genel olarak, uygun bir fiyata kaliteli bir ürün.

Lamborghini PU

Bu futbol topu, profesyonel seviyeden ziyade açık havada aktif oyun için daha keskinleştirilmiştir. Lamborghini amblemi görünümü süslüyor ve genel olarak top hoş bir tasarıma sahip. Lastik, yüksek güvenilirliğe neden olan poliüretandan yapılmıştır. Astar üç katlıdır, iyi esneklik sağlar. Topun odası, daha fazla güç sağlamak için sargı ile güçlendirilmiştir. Paneller makine dikişi ile sabitlenmiştir. Bahçede oynamak için en uygun seçenek budur.

Zenit ZB4

Zenit ZB4, Zenit kulübünün logosunu taşıyan bir futbol topudur. Ciddi bir rekabet seviyesi için pek uygun değildir, ancak dostça bir futbol oyunu için harikadır. Üst katmanın malzemesi poliüretandır. Top üst seviye değildir, panellerin sabitlenmesi makine dikişi ile yapılır. Boyut kategorisi – 5. Bahçede oynamak için güzel bir top. Artı – düşük fiyat.

Indigo ICE IN027

Bu futbol topu, ilginç renklere sahip parlak, sevimli bir tasarıma sahiptir. Modelin amacı açık havada oynamaktır. Ayrıca, futbol antrenmanları için oldukça uygun bir spor aracıdır. Kuşkusuz, çocuklu açık hava etkinlikleri için bu topun mükemmel bir çözüm olduğu kesindir. Üst katman kaliteli, malzeme poliüretandır. Topa güvenilirlik ve aşınma direnci kazandıran 32 panelin el dikişi ile birleştirildiğini belirtmekte fayda var. Modelin boyutu 5’tir.

Select Futsal Mimas IMS 852608

Select Futsal Mimas IMS 852608, salonda oynamak için profesyonel bir top modelidir. Kulüp takımlarının eğitimi ve orta düzey yarışmalar için çok popüler ve tavsiye edilir. Topun yüksek kalitesi International Matchball Standard sertifikası ile onaylanmıştır. Model, poliüretan yüzeyli 4 bedentir. Dikişler elle dikilir, kesinlikle yüksek kalitededir. Odanın malzemesi, oyunda mükemmel kontrol sağlayan iyi esneklik, güç ve denge sağlayan butil idi.

TORRES Freestyle

TORRES Freestyle, el dikişi ile bir arada tutulan klasik beyaz ve siyah panel kombinasyonuna sahip bir futbol topudur. Model, yüksek bir mukavemet ve aşınmaya karşı direnç göstergesine sahiptir. Oyunu sert yüzeylerde oynamanız gerekiyorsa mükemmel bir karar. Top düzenli antrenman için daha keskinleştirilmiştir. Oda lateksten, meme ucu butilden yapılmıştır. Astar dört kat pamuktan oluşur.

Adidas Finale 19 OMB

Adidas Finale 19 OMB, 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasının resmi topudur. Şampiyonlar Ligi logosunun ne olduğuna dikkat çekmeyen bir onay. Lastik, poliüretan bazlı suni deridir. Isı yapıştırma teknolojisi sayesinde dikişlerin kalitesi en üst seviyededir. Topun muhteşem küreselliği ve mükemmel aerodinamik nitelikleri. Top, hem doğal hem de suni çim ile futbol sahasında oynanacak şekilde tasarlanmıştır. Odanın malzemesi butildir. Kabartması sayesinde şık desen, ellerinizle daha iyi tutuş sağlar, yanlışlıkla kaymayı önler.

Indigo SCORPION D04

Indigo SCORPİON D04, çimlerdeki oyunlar için futbol topunun bütçe modelidir. Aynı zamanda, top iyi işçilikle ayırt edilir. Üst katman, topa mükemmel mukavemet ve hasara karşı direnç sağlayan polivinil klorür bazlı suni deriydi. Lateks kamera mükemmel güvenilirliğe sahiptir. Elle dikilmiş toplam 32 panel bulunmaktadır. Antrenman yapmak, çimlerde ve daha sert yüzeylerde oynamak için uygun çözüm.

Futbol topu nasıl seçilir

Bir futbol topu seçmenin zor olduğu anlaşılıyor mu? Bununla birlikte, topların farklı olduğu birçok özellik vardır. Bu farklılıklar boyut, ağırlık, malzeme, panel sayısı, oyun yüzeyleri ve aerodinamik özellikler olarak ifade edilir.Salonlar için boyutlar yaklaşık 420-430 gram ağırlığa sahiptir ve çevrelerinin uzunlukları 62-64 cm arasında değişir, ardından boyut derecelendirmesi gelir.

  • Boyut 1: kütle 180-220 gram, çevresi 40-42 cm’dir.
  • Boyut 2: ağırlık 283,5, çevresi 56 cm’dir, en çok hediyelik eşya ürünlerinde kullanılır.
  • Boyut 3: kütle 320-340 gram, çevresi 58-60 cm’dir.
  • Boyut 4: kütle 375-385 gram, çevresi 63-66 cm’dir.
  • Boyut 5: kütle 430-450 gram, çevresi 68-70 cm’dir.

Çocukların top seçenekleri ayrı bir satırdır, çocuğun oyuna alışmasını ve standart boyutlara ulaşmasını kolaylaştırmak için özel olarak daha kolay hale getirilirler.

Markalar

Topların kendi uygulama alanlarına sahip olduğunu ve «en iyisi» kavramının oldukça geleneksel olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, bazı toplar belirli bir kaplama için keskinleştirilir ve bu konuda en iyi seçenektir. Bununla birlikte, diğer koşullarda, en yüksek göstergeler gösterilmeyecektir. Ayrıca toplar aerodinamik ve dayanıklılık açısından farklıdır. Belirli markalara bağlantılar o kadar önemli değildir. Tabii ki, piyasada şüphesiz liderler Adidas ve Nike’dir. Bu şirketler, yeni futbol topu modellerinin geliştirilmesine büyük para harcıyor ve dünya standartlarında futbol ligleriyle mümkün olan her şekilde işbirliği yapmaya çalışıyorlar. Daha basit kullanım için, daha az bilinen şirketlerden gelen toplar uygundur. Her zaman fazla ödeme yapmanıza gerek yoktur. İhtiyaçlarınıza ve yeteneklerinize odaklanın.

Çeşitli kaplamalar için toplar

Futbol oynamak için en iyi yüzey doğal çimdir. Bu en büyük top kategorisidir. Boyut ölçeği 1’den 5’e kadar sunulur ve ağırlık 200 ile 450 gram arasındadır. Burada bütçe ana kriterdir. Doğal çime ek olarak suni çimin de kullanılması nadir değildir. Bu kapsam için profesyonel seviyedeki toplar en uygunudur ve bütçe seçeneklerinin bu kapsamda öngörülemeyen «davranışları» olabilir. Sert kaplamalar için (asfalt, toprak vb.) şiddetli aşınmaya karşı iyi dirence sahip özel top modelleri vardır. Bazı şirketlerin dışarıda oynamak için top hatları vardır. Unutmayın, böyle bir topun mükemmel aşınma direncine sahip olması gerekir – bu ana kalitedir. Futbol salonu için yüzeyden geri tepme özelliklerine sahip özel modeller de üretilmektedir. Örneğin, 4 bedenindeki her top salona uygun olmayacaktır.

Panellerin bağlantısı

Dikişleri birleştirme konusunda özel bir standart yoktur, bu nedenle çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Termoshov, nemin girmesini önleyen yüksek temas yoğunluğu nedeniyle daha iyi bir güvenilirlik göstergesine sahiptir. İkinci sırada, dikişlerin boyutlandırılmasıyla el dikişi var. Son yer, daha basit futbol topu modellerinde bulunan makine dikişi tarafından işgal edilmektedir.

Üst katman

Poliüretan, topun üst tabakası için en iyi malzemedir. Üst sınıf ve bazı orta kategorilerdeki toplar tam olarak poliüretandan üretilmektedir. Poliüretanın yoğunluğunu hesaba katmak önemlidir – ne kadar yüksek olursa, dayanıklılık marjı o kadar büyük olur. Diğer yaygın malzemeler PVC ve polipropilendir. Bu tür malzemeler genellikle sert kaplamalar için modellerde bulunur. Poliüretan toplardan daha düşük bir fiyatları vardır. Hakiki deriye gelince, bu malzeme modern koşullarda bir futbol topu için en uygun malzeme değildir. Koleksiyon modelleri için daha uygundur.

Kamera

Herhangi bir topun kalbi onun kamerasıdır. Buradaki ana malzemeler lateks ve butildir. Hangisinin daha iyi olduğunu seçmek zordur, ancak çoğu üst sınıf topun lateksten yapılmış bir odası vardır. Doğru, bu tür kameraların bir dezavantajı vardır – sık sık pompalamak gerekir. Lastiklere ek olarak butilden vanalar üretilir. Daha pahalı toplarda, valfler kural olarak silikondan yapılır.

Üretici ülke

Topların çoğu Pakistan, Çin ve Vietnam’da üretiliyor. Ülkeye değil markaya odaklanmalısınız. Şirketler üretim sürecini tamamen kontrol ettikleri için markalı toplar yüksek kalitededir.

 

Değerlendirme
( 2 assessment, average 5 from 5 )
Abdullah Jevdet/ author of the article

Jevdet olarak bilinen yazar, Türkiye'nin en başarılı ve popüler futbol kulüplerinden biri olan Galatasaray'a derin bir sevgi besleyen tutkulu bir futbol hayranıdır. Sporla ilgili geniş bilgisi ve ayrıntılara olan keskin bakış açısıyla Jevdet, kulüple ilgili içgörüleri, analizleri ve haberleri paylaşarak Galatasaray taraftar sitesine önemli katkılarda bulunanlardan biri haline geldi.

Makaleyi beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş:
Galatasaray resmi site
Bir yanıt yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: