Futbol için kramponlar nasıl seçilir – ayrıntılı talimatlar

Çocuğunuzu yaralanmalardan korumak istiyorsanız, futbolun ilk adımlarından itibaren doğru topa sahip olma tekniği, hareket etme, durma, çalım tekniği oluşmaya başlayabilmesi için güçlü ve sağlıklı bacaklara sahip olması için “Futbol için krampon nasıl seçilir” sorusunu çözmeniz gerekecek.

6 Ana Kaplama İçin Çizme İşaretlemesi

Ebeveynler için hayal kırıklığı yaratan bilgiler: Kramponlar belirli oyun koşullarına göre seçilmelidir (!).

Bu gerçek hakkında hiçbir şey yapılamaz, kabullenmemiz gerekecek. Evrensel kramponların olmadığını anlamanız gerekir. Futbola ciddi bir şekilde aşık olan bir çocuğun birkaç çift ayakkabısı olmalıdır.

Çocuğunuza ayakkabı satın almadan önce antrenörle antrenmanların ve oyunların çoğunun hangi yüzeyde gerçekleştiği hakkında konuşun. Koç size 6 kaplama türünden birini belirleyecektir:

Kaplama 1. Yağmurda veya karda ıslak doğal çim, 3 cm’den fazla gevşek kar:

AG, FG – 16 yaşın altındaki çocuk

AG – acemi

SG, SG-PRO deneyimli bir oyuncudur

SG (İngilizce) Yumuşak Zemin -yumuşak zemin). Bu modellerde genellikle sadece 6 sivri uç vardır (topukta 2, önde 4), sivri uçlar çıkarılabilir metaldir (12-18 mm)

SG-PRO – Zemine daha iyi tutuş için ek plastik çivilerle.

Dezavantajı! – 16 yaşın altındaki çocuklar için ayak deformitesine yol açabilecekleri için önerilmemektedir!

Kaplama 2. Kuru doğal çim, yumuşak suni çim örtüsü

AG. TF – 16 yaşın altındaki çocuk

AG. TF- acemi

AG, FG, AG/FG- deneyimli oyuncu

FG (İngilizce) Firma Zemini – sert zemin)

Tabanlarında koni veya yüzgeç şeklinde (12-15 mm) 11-13 dikene sahiptirler.

AG (İngilizce) Yapay Çim – Suni çim)

Koni şeklinde (8-10 mm) 24 adede kadar plastik çiviye sahiptirler.

Kaplama 3. Sert suni kaplama veya sert zemin

TF – 16 yaşın altındaki çocuk

TF- acemi

TF, AG- Deneyimli oyuncu

TF (İngilizce) Çim Eğitmeni – sivri uçlar-tamponlar)

Yaygın olarak kabul edilen isim “kırkayak” dır.

Kaplama 4. Donmuş çim, buzlu alanları olan tarla

TF – 16 yaşın altındaki çocuk

TF- acemi

TF yetenekli bir oyuncudur

Kaplama 5. Asfaltta asfalt veya kauçuk kaplama

ST- 16 yaşın altındaki çocuk

ST- acemi

ST- deneyimli oyuncu

ST (İngilizce) Sokak – sokak)

Çivisiz, aşınmaya dayanıklı taban, ayaklar ve sırt için iyi yastıklama. Asfaltta sokak futbolu için idealdir, sadece futbol oynamakla kalmaz, sadece yürüyebilirsiniz.

Kaplama 6. Kapalı spor salonlarında parke, kereste, kauçuk kaplama.

Futsallar IN (İngilizce) Kapalı – kapalı)

ÇOCUĞUN SATIN ALAMAYACAĞI AYAKKABILARIN İŞARETLENMESİ

Her antrenör, çocuğunuza zarar verebilecek pahalı ve kaliteli olmayan botlar satın almanıza karşı sizi uyarmayacaktır!

Ama böyle ayakkabılar var! ve her şeyden önce, çocuğunuzun sağlığının zarar görmemesi için bu modellerin ne olduğunu bilmeniz gerekir!

Bu kramponların işaretlerinde SG-PRO adı vardır – genellikle sadece 6 ana demir çiviye sahiptirler (topukta 2, önde 4) ve zemine daha iyi tutuş için ek plastik çivilerle donatılmıştır. Dikkat! Ayak deformitelerine neden olabilirler! 16 yaşın altındaki çocuklar için kullanılması tavsiye edilmez!

KRAMPONLARI SEÇİYORUZ – TEMBELLER İÇİN BİR YOL

Ve şimdi, aileme her şeyi açıkladığım gibi basit, koçluk diliyle.

Her şeyden önce, düşük maliyetlerle yapmanız ve en büyük faydayı elde etmeniz gerekir. Bunu yapmak için “kırkayak” satın alarak başlayın. Bunlar hem donmuş çimlerde, buzlu alanlara sahip bir tarlada hem de sert suni çim veya sert zeminde, kuru doğal çimlerde ve yumuşak suni çimlerde oynanabilir. Ama en önemlisi! spor salonunda da oynayabilirler! Debriyaj futsallardan biraz daha kötüdür, ancak genel olarak iç mekanlarda kullanılmasına izin verilir.

Kırkayak satın alarak çocuğunuza futbol ayakkabısı olduğuna dair rahatlık ve güven vereceksiniz.

Ayrıca, yavaş yavaş, mağazada bulunan ve plastik sivri uçlarla donatılmış tüm kramponları ölçüyorsunuz. Başınızı dikenlerin uzunluğunu ölçerek veya şekillerini inceleyerek yüklemeyin.

Asıl mesele, sivri uçların demir olmamasıdır. Bir çocuk için demir dikenler kontrendikedir (kullanımları 16 yaşından sonra başlar).

Bir çocuk için büyük bir fark yaratmaz, kramponlarda koni şeklinde veya yüzgeçler şeklinde dikenler veya kombine («koni» + «yüzgeç») olacaktır. Dikenlerin sayısı temel bir öneme sahip değildir (birinin 13, birinin 11, birinin 9’u olacaktır). Ve çocuğun rahat olduğu botları satın alıyorsunuz.

Futbol oynayan bir çocuk için minimum futbol ayakkabısı seti şunlardan oluşur:

KIRKAYAKLAR + PLASTİK ÇİVİLİ KRAMPONLAR.

BOT SATIN ALMAK İÇİN ADIM ADIM TALİMATLAR: DEĞERLİ HEDEFE 8 ADIM!

Adım 1. Beğendiğiniz modelin kramponlarının hangi malzemeden yapıldığını bulmak için.

Bunu kutuda okuyabilir veya satıcıya sorabilirsiniz. Bilgili bir satıcı kesinlikle sorunuza cevap verecektir. İşte cevapları için seçenekler: hakiki deriden, suni deriden, kombine kramponlardan.

Satıcı size ayakkabı malzemesini belirlediğinde belli bir şaşkınlığa düşmemek için, ne istediğinize veya daha doğrusu çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğuna önceden karar verin.

Kramponlar hakiki deriden yapılmıştır.

Derinin ana avantajı, sahibinin ayağının anatomik özelliklerine “katlanabilmesidir”. Ek olarak, bu tür ayakkabılar daha iyi «nefes alır» ve oyun boyunca rahatlık sağlar.

Deri ayakkabıların dezavantajı, ıslak bir alanda hızla ıslanmaları ve ağırlaşmalarıdır. Bu nedenle, mükemmel havalarda iyi bir yüzeyde oynamak için deri kramponlar satın alınmalıdır.

Çocuğunuzun her iki ayakkabısını da giymesine izin verin. En azından bu kramponlar boyuttan boyuta olmalıdır, çünkü zamanla hakiki deriden yapılmış kramponlar bozulur. Bazı yetişkin sporcular onları yarım boydan bile daha küçük alırlar.

Ayağınızı kramponlara “alıştırma” işlemi birkaç günden iki ila üç haftaya kadar sürebilir.

Hakiki deriden ayakkabı almaya karar verenlere önemli tavsiyeler: Hakiki deriden ayakkabılar zamanla bozulur, böylece çocuğun ayağıyla birlikte «büyüyebilirler”. Büyüme süreci hızlandırılabilir: çocuk kramponların küçüğünden şikayet etmeye başlarsa, onları kaynar suya batırın (fanatizm olmadan), çıkarın, soğutun ve ayaklarına nemli koyun. Onlara benzemesine izin ver. Böyle bir işlemden sonra kramponlar yarım boy büyüyebilir.

Kramponlar yapay malzemelerden yapılmıştır.

Bu tür kramponların zamanla gerileceğini beklemenize gerek yok. Sentetik malzeme olumsuz hava koşulları için daha uygundur. Ayrıca sentetiklerden yapılmış kramponlar çok daha hafiftir. Cilde kıyasla sentetikler havanın daha az geçmesine izin verir ve zayıf bir şekilde gerilir. Ancak kalitelerinde pahalı sentetiklerden yapılmış ayakkabılar, kural olarak deriye yakındır.

Sentetik deri ve polimer malzemelerden yapılmış kramponların 5-10 mm’lik küçük bir marjla, yani yarım boy veya daha büyük bir boyutta alınması tavsiye edilir.

Adım 2. Prova

Her iki ayakkabıyı da giymeniz gerekiyor. Takarken, ayağınız çocuğun alışılmış pozisyonundayken ayakkabılarınızı ayakta tutun. Kramponları giydikten sonra çocuğunuzdan içlerinden geçmesini, koşmasını, yukarı ve yanlara atlamasını, oturmasını isteyin.

Mağazaya giderken yanınıza tozluklar alın. Bu durumda deneme daha bilgilendirici olacaktır. Kış için ayakkabı satın alıyorsanız, ek sıcak parmaklı ayakkabıları deneyin.

Adım 3. Bağcıkların yerleştirilmesine dikkat edin.

Ayağın geniş kapsamına sahip klasik bir şema olan doğrudan bağlama, ayağın güvenli bir şekilde sabitlenmesini garanti eder.

Asimetrik – topla temas alanını arttırır ve topa vurmayı ve topu almayı engellemez.

Bağcıksız

profesyonel botlar, her şeyden önce, Adidas firması arasında en popüler olanıdır. Kramponun elastik üst kısmı sayesinde güvenilir sabitleme sağlanır, bağcıkların olmaması ağırlığı azaltır ve topun işlenmesini engellemez.

Adım 4. Satıcıya bot modelinin hangi yıl olduğunu sorun.

Geçen sezonun çizme modelini satın alırsanız önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.Bu tür ayakkabılar alırken, sadece yarım yıl olduğunu düşünün – bir yıl önce bu ayakkabıların pahalı olduğunu ve herkesin onları satın almaya gücü yetmediğini düşünün ve çocuk içlerinde rahatsa satın almaktan çekinmeyin.

Adım 5. Satın almadan önce çocuğunuza küçük futbolcunun tam olarak hangi botları hayal ettiğini sorun.

Zaten bir idolü varsa, Ronaldo, Messi veya Neymar’ın oynadığı modellerin çocuk kopyalarını satın almaktan memnun olacaktır.

Adım 6. Modele karar verdikten sonra cesurca ayakkabı satın alın ve sakince nefes alın.

Birkaç aylık mühletiniz var, çünkü köşede – hava değişimleri, başka bir bölgede, başka bir yüzeyde sorumlu yarışmalar ve ayrıca çocuğunuzun ayağında kalıcı bir artış var, bu da ebeveynler için başka bir seçim sancısına neden oluyor, ancak yalnızca şu anda sahip olduğunuz bilgilere sahip olmayanlar için.

Adım 7. Uygun bakımı sağlamak.

Her antrenmandan sonra kramponları kirden temizlemek gerekir. Genellikle ayakkabının üst kısmı ile ayak tabanının arasına çorap bölgesinde çim ve kir doldurulur. Tüm bunları zamanında temizlediğinizden emin olun, aksi takdirde taban zamanla çıkabilir. Doğrudan güneş ışığından kaçınarak kramponları doğal sıcaklıkta kurutmak daha iyidir. Bataryaya koymak istenmez, bataryanın yanına koymak daha iyidir. Bakın, şimdi mağazalarda kramponlar için özel kurutucular satılıyor (bunlar ayakkabı kurutucularından farklı). Hoş olmayan kokuları emmek için kramponlara sıradan bir gazete koyabilirsiniz. Uygun bakımla, kramponlar bir ila iki yıl sadık bir şekilde dayanabilir.

Adım 8. Sizi ve çocuğunuzun sinirlerini koruyacak ve sizi yeni kramponların satın alınmasıyla ilgili hoş olmayan sorunlardan koruyacak tavsiyeler:

Yeni kramponlar satın aldıktan sonra eskilerini atmak için acele etmeyin. Antrenman için hem yeni hem de eski kramponları aldığınızdan emin olun! Yeni kramponlar, eğitimin ilk dakikalarında ağrılı sürtünmeye neden olabilir.

Değerlendirme
( 2 assessment, average 5 from 5 )
Abdullah Jevdet/ author of the article

Jevdet olarak bilinen yazar, Türkiye'nin en başarılı ve popüler futbol kulüplerinden biri olan Galatasaray'a derin bir sevgi besleyen tutkulu bir futbol hayranıdır. Sporla ilgili geniş bilgisi ve ayrıntılara olan keskin bakış açısıyla Jevdet, kulüple ilgili içgörüleri, analizleri ve haberleri paylaşarak Galatasaray taraftar sitesine önemli katkılarda bulunanlardan biri haline geldi.

Makaleyi beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş:
Galatasaray resmi site
Bir yanıt yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: